“Arī mūsdienās mani ļoti uztrauc jautājums par mīlestības tīrību,” saka režisore Inese Mičule. Caur Itālijas mūsdienu “zelta jaunatnes” filtru un Sicīlijas mafijas filtru, caur tūristu pūļiem pagalmiņā Veronā pie Džuljetas mājas, režisore ar komandu meklēs pūļa un ikdienības neapgrābstītu dzidru mīlestības balsi. “Šis mīts joprojām liek uzdot jautājumu, kā divu naidīgu dzimtu jaunieši bija tik spēcīgi ar savu mīlestību noturēties pretī pasaules kārtībai,” saka režisore.
Šekspīristi un antišekspīristi nenoguruši audzē pierādījumu foliantus – kurš īsti ir sarakstījis Viljama Šekspīra nemirstīgos darbus? Bet lugas neatkarīgi no autorības dzīvo pašas savu dzīvi un izaicina arvien jaunas interpretācijas. Valmieras teātris ir pārliecināts, ka katrai paaudzei ir nepieciešama sava Džuljeta un Romeo. Šodienas jaunajiem Vestsaidas stāsts, Vija Artmane un Eduards Pāvuls, sakļāvuši vaigus romantiskā bildītē cakainām maliņām, un pat “popkultūras rīvmaizē apvārtītie” (kinokritiķe Dita Rietuma) Baza Lurmena (Baz Luhrmann) filmas mīlētāji Leonardo di Kaprio (Leonardo DiCaprio) un Klēra Deinsa (Claire Danes) tik un tā ir vien vēstures kultūrcitāti.
***
Izrāde top ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu Valmieras teātra 2024./2025. gada sezonā. Tā ir iezīmīga ar teātra atgriešanos atjaunotajā un modernizētajā teātra ēkā Lāčplēša ielā, tādēļ iestudējumu tēma ir atgriešanās mājās un mīlestības dažādās izpausmes.
No jauniestudējumu klāsta piecu darbu tapšana ir kļuvusi iespējama, turpinoties teātra jaudīgajai draudzībai ar Borisa un Ināras Teterevu fondu. Tie ir Viljama Šekspīra traģēdija “Romeo un Džuljeta” (režisore Inese Mičule), Gunāra Priedes “Zilā” (režisore Māra Ķimele), Annas Brigaderes pasaku luga “Sprīdītis” (režisors Reinis Suhanovs), vēl viena Gunāra Priedes luga “Trīspadsmitā” (režisors Jānis Znotiņš) un Tomasa Manna romāns “Burvju kalns” (režisors Toms Treinis).
Šis atbalsts ir turpinājums sadarbībai, kas iesākta teātra simtgadē (2023./2024. gada sezonā). Tajā ar fonda atbalstu iestudēti četri latviešu dramaturģijas klasikas darbi, kuri guva publikas un kritiķu atzinību: “Jāzeps un viņa brāļi” (režisore Inese Mičule), “Atraitnes dēls” (režisors Viesturs Roziņš), “Valmieras puikas” (režisors Jānis Znotiņš) un “Pazudušais dēls” (režisors Reinis Suhanovs).
Foto Mārtiņš Vilkārsis